MİLLİ SAVUNMA BAKANI FİKRİ IŞIK; FIRAT KALKANI OPERASYONU AÇIKLAMASINI GÜMÜŞHANE’DE YAPTI - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

24 Nisan 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

MİLLİ SAVUNMA BAKANI FİKRİ IŞIK; FIRAT KALKANI OPERASYONU AÇIKLAMASINI GÜMÜŞHANE’DE YAPTI

Giriş Tarihi: 31 Mart 2017 - 20:11

Son Güncelleme: 31 Mart 2017 - 20:11

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, bir dizi temel atma, açılış ve programlar için 31 Mart 2016 Cuma günü Gümüşhane’ye geldi.

Bakan Işık, ziyaretleri kapsamında Gümüşhane  Valiliği’ni de ziyaret etti.

Bakan Işık; Gümüşhane Valiliği’ni ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bakan Işık, Fırat Kalkanı Harekatı’nın sona ermesine ilişkin olarak, “Fırat Kalkanı operasyon olarak sona erdi. 2 bin kilometrekarenin üzerinde alan DEAŞ’tan tamamen temizlendi. Oradan, özellikle Türkiye’ye yönelen tehdidin önüne geçilmiş oldu. Bu yapılırken aynı zamanda PYD’nin kantonları birleştirme hayali de özellikle suya düştü” diye konuştu.

Işık, “Bu şu anlama gelmiyor, bundan sonra bölgede ihtiyaç duyulduğunda başka bir operasyon yapılmayacak anlamına gelmiyor. İhtiyaç duyulduğunda Türkiye’nin güvenliğine yönelik bir tehdit oluştuğunda, Türkiye hiç tereddüt etmeden bu tehdidi bertaraf etmek için başka operasyonları yapacaktır. Bunda kimsenin tereddütü olmasın ama bu operasyonun ismi başka bir operasyon olacaktır yani Fırat Kalkanı Harekatı’nın bitmiş olması ‘tamam bizim Türkiye’ye yönelik tehditler sona erdi, dolayısıyla biz hemen yarın geriye dönüyoruz’ gibi bir anlam taşımıyor.” dedi.

Bölgenin altyapısıyla üstyapısıyla bir yaşama hazır hale gelmesi ve Türkiye’de o bölgeden göç eden insanların tekrar bölgeye geri dönmesiyle ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü kaydeden Işık,”O bölgede istikrarın kalıcı hale gelmesi, bölgede terörist unsurların kesinlikle bir hakimiyet kurmasının engellenmesi ve bölge insanının güvenle kendi şehirlerine dönüp orada yaşamasının sağlanması biliyorsunuz Fırat Kalkanı’nın temel amacıydı. Operasyon bitti, harekat bitti ama bundan sonra yapılması gereken işler yapılmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

(Kaynak: Milli Savunma Bakanlığı İnternet Sitesi)

image_print

HABERLER