MOLLA FENARÎ'DEN KAMU YÖNETİCİLERİNE VE KAMU ÇALIŞANLARINA UYARI... - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

21 Nisan 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

MOLLA FENARÎ’DEN KAMU YÖNETİCİLERİNE VE KAMU ÇALIŞANLARINA UYARI…

Giriş Tarihi: 03 Aralık 2019 - 18:22

Son Güncelleme: 03 Aralık 2019 - 18:23

Osmanlı’nın ilk Şeyhülislamı olan Molla Fenarî Hazretleri Bursa kadısı iken çok önemli bir olay yaşanmıştır. Bu olay, bugün ülkemizde görev yapan yönetici veya kamu çalışanı tüm memur ve işçilerimizi ilgilendiren çok önemli bir mesaj içermektedir.

Olay şudur:

Bir adam bir at satın alır. Fakat alışverişin hemen arkasından atın hasta olduğunu fark eder. Atı hemen  geri vermek ister ancak satan adamın atı geri almayacağından endişe duyar. Bu sebepten önce Kadıya gidip işi resmi olarak halletmek ister. Ancak kadıyı yerinde bulamaz. Hasta at ise o gece ölür. Adam, ertesi gün olanları kadıya anlatır. Ne yapabileceğini sorar. Kadı Molla Gürani “Zararını ben ödeyeceğim” der.  Şaşkınlıkla kadıya bakan adam “Sizin konuyla bir ilginiz yok, niçin siz ödeyeceksiniz ki…” deyince Kadı Molla Gürani şu manidar cevabu verir: “Evet, görünürde benim konuyla ilgim yok ama işin aslı öyle değil. Sen dün geldiğinde ben yerimde olsaydım, atı geri verdirirdim ve sen de paranı geri alırdın. At da senin elinde değil sahibinin elinde ölmüş olurdu. Şimdi buna imkân kalmamıştır. Senin zararına benim makamımda bulunmamam sebep olmuştur. O yüzden zararını ben ödeyeceğim” der ve öder.

Mesaj: Kul ve kamu hakkına aman dikkat…

image_print

HABERLER