SARIKAMIŞ’TA BİR GÜMÜŞHANELİ ŞEHİT PİROĞLU AHMET - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

13 Nisan 2021 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

SARIKAMIŞ’TA BİR GÜMÜŞHANELİ ŞEHİT PİROĞLU AHMET

Son Güncelleme :

22 Aralık 2020 - 0:05

Sarıkamış denilince aklımıza (22 Aralık 1914 – 15 Ocak 1915) tarihleri arasında yapılan “SARIKAMIŞ HAREKATI” gelir.

Bugün; 22 Aralık 1914 Sarıkamış Harekatı’nın 106. yıldönümü.

1877-1878’deki (diğer adıyla 93 Harbi), Osmanlı İmparatorluğu’nun yenilgisi ile sonuçlanınca Batum savaş tazminatı olarak Rusya’ya verilmişti. Sarıkamış, Kars, Ardahan ve Artvin de Berlin Antlaşması ile Rusya’ya bırakılmıştı. 1914 yılında dönemin Başkomutan Vekili olan Enver Paşa, daha önce yitirilen bu yurt topraklarını geri almak amacıyla 22 Aralık 1914 tarihinde “Sarıkamış Harekatı” planlarını kurmaylarına sunar.

Bu tarihi harekat tarih kitaplarında uzun uzun anlatır.

Genelkurmay Başkanlığı’na göre Sarıkamış Harekatında Osmanlı zayiatları 60.000 ve Rus zayiatları 30.000’dir. Savaşın en hazin kısmı ise Osmanlı kayıplarının bir çoğunun Ruslar ile yapılan çarpışmalarda değil de ağır soğuk hava koşulları yüzünden olmasıdır. Mehmetçik donarak can vermiştir. Mehmetçiğin bir bölümü de ağır hastalıklar yüzünden hastanelerde şehit olmuştur.

Allahuekber dağları… Mehmetçiğe mezar olan karlı mekanlar… Aradan geçen yüz yıla rağmen Mehmetçiğin hazin hikayesi hâlâ gönülleri yakar, gözleri yaşartır.

BİR SARIKAMIŞ ŞEHİDİ PİROĞLU AHMET

Gümüşhaneli Piroğlu Ahmet de, Osmanlı ordusunun ön saf neferlerindendir. Bir taraftan Ruslarla, bir taraftan karakışla mücadele ederken donan arkadaşlarını kurtarmak için var gücü ile mücadele etmiş, ama, soğuk ve hastalığın girdabında o da yarı donmuş olarak Sarıkamış Askeri Hastanesinde uzun süre yatmış ve sonunda o da Rumi tarihle 1331 yılının 21 Eylülünde (Miladi 4 Ekim 1915) on binlerce arkadaşı gibi şahadet şerbetini içenler kervanına katılmıştır.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü arşivlerindeki ÖLÜM VUKUAT Belgelerinde Piroğlu Ahmet’in ölüm kaydı şu şekilde işlenmiştir.

ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARINA FATİHA

Bu Aziz vatanı bize yurt olarak bırakmak için canlarını verip, kanlarını akıtan Allahuekber Dağlarında, Çanakkale’nin soğuk sularında ve İstiklâl Harbinin bütün cephelerinde şehit düşen Mehmetçiklerimizle birlikte Gümüşhaneli Sarıkamış Şehidi Piroğlu Ahmet’e ve son vatan toprağımız Türkiye Cumhuriyeti’ni hertürlü terör ve düşman saldırısına karşı savunurken şehit düşen vatan evlatlarına ve hain düşmanın hain kurşunu ile şehit düşen her meslekten masum vatan evlatlarının tümüne Allah’tan rahmet diliyoruz. Ruhlarına Fatihalar gönderiyoruz. ELFATİHA

image_print