Sarıkamış’ta Bir Gümüşhaneli Şehit Piroğlu Ahmet - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

8 Şubat 2023 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Sarıkamış’ta Bir Gümüşhaneli Şehit Piroğlu Ahmet

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2022 - 22:24

Son Güncelleme: 21 Aralık 2022 - 22:27

Sarıkamış denilince aklımıza (22 Aralık 1914 – 15 Ocak 1915) tarihleri arasında yapılan “SARIKAMIŞ HAREKATI” gelir.

Bugün; 22 Aralık 1914 Sarıkamış Harekatı’nın 108. yıldönümü.

1877-1878’deki (diğer adıyla 93 Harbi), Osmanlı İmparatorluğu’nun yenilgisi ile sonuçlanınca Batum savaş tazminatı olarak Rusya’ya verilmişti. Sarıkamış, Kars, Ardahan ve Artvin de Berlin Antlaşması ile Rusya’ya bırakılmıştı. 1914 yılında dönemin Başkomutan Vekili olan Enver Paşa, daha önce yitirilen bu yurt topraklarını geri almak amacıyla 22 Aralık 1914 tarihinde “Sarıkamış Harekatı” planlarını kurmaylarına sunar.

Bu tarihi harekat tarih kitaplarında uzun uzun anlatır.

Genelkurmay Başkanlığı’na göre Sarıkamış Harekatında Osmanlı zayiatları 60.000 ve Rus zayiatları 30.000’dir. Savaşın en hazin kısmı ise Osmanlı kayıplarının bir çoğunun Ruslar ile yapılan çarpışmalarda değil de ağır soğuk hava koşulları yüzünden olmasıdır. Mehmetçik donarak can vermiştir. Mehmetçiğin bir bölümü de ağır hastalıklar yüzünden hastanelerde şehit olmuştur.

Allahuekber dağları… Mehmetçiğe mezar olan karlı mekânlar… Aradan geçen yüz yıla rağmen Mehmetçiğin hazin hikâyesi hâlâ gönülleri yakar, gözleri yaşartır.

GÜMÜŞHANELİ BİR SARIKAMIŞ ŞEHİDİ PİROĞLU AHMET

Gümüşhane’nin Torul ilçesi Güzeloluk (Beşkilse) köyünden Piroğlu Ahmet de, Osmanlı ordusunun ön saf neferlerindendir. Bir taraftan Ruslarla, bir taraftan karakışla mücadele ederken donan arkadaşlarını kurtarmak için var gücü ile mücadele etmiş, ama, soğuk ve hastalığın girdabında o da yarı donmuş olarak Sarıkamış Askeri Hastanesi’nde uzun süre yatmış ve sonunda Rumi tarihle 1331 yılının 21 Eylülünde (Miladi 4 Ekim 1915) on binlerce mehmetçik gibi şahadet şerbetini içenler kervanına katılmıştır.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü arşivlerindeki ÖLÜM VUKUAT Belgelerinde Piroğlu Ahmet’in ölüm kaydı şu şekilde işlenmiştir.

ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARINA FATİHALAR GÖNDERİYORUZ

Bu Aziz vatanı bize yurt olarak bırakmak için canlarını verip, kanlarını akıtan Allahuekber Dağlarında, Çanakkale’nin soğuk sularında ve İstiklâl Harbinin bütün cephelerinde şehit düşen Mehmetçiklerimizle birlikte Gümüşhaneli Sarıkamış Şehidi Piroğlu Ahmet’e ve son vatan toprağımız Türkiye Cumhuriyeti’ni her türlü terör ve düşman saldırısına karşı savunurken şehit düşen vatan evlatlarına ve hain düşmanın hain kurşunu ile şehit düşen her meslekten masum vatan evlatlarının tümüne Allah’tan rahmet diliyoruz. Ruhlarına Fatihalar gönderiyoruz. ELFATİHA

SARIKAMIŞ DESTANINI MUSA EROĞLUN’DAN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

image_print