Şiran Kazası’nın Nikâh Kayıtları Kitaplaştırıldı - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

15 Haziran 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Şiran Kazası’nın Nikâh Kayıtları Kitaplaştırıldı

Giriş Tarihi: 09 Ocak 2022 - 14:41

Son Güncelleme: 09 Ocak 2022 - 14:41

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğretim üyesi Gümüşhaneli Prof. Dr. Alpaslan Demir’in kaleme aldığı akademik çalışma “Şiran Kazası Nikah Kayıtları (1885-1911)” kitabı Gümüşhane Şiran Dernekler Federasyonu (ŞİDEF)’nun katkılarıyla basıldı.

Şiran Kazası nikâh kayıtları eseri gibi tarihi kültürel çalışmanın piyasaya çıkmasından ve katkı vermelerinden mutlu olduklarını dile getiren ŞİDEF Genel Başkanı Serkan Kaya şunları söyledi:

 “Geçmişimizi bilmek, geleceğimize en iyi şekilde ışık tutmaktır. Bir toplumun, milletin var oluşu, yaşam şekli, sosyal hayatı ve toplumun en çekirdek yapı taşı olan Aile yapısının temellerini bilmek o yer hakkında birçok şey bilmemize sebep olur.”

“Gümüşhane’mizin en eski ilçesi olan Şiran’ımızın 1885-1911 yılları arası nikâh kayıtlarını kaleme alan hemşerimiz akademisyen Prof.Dr.Alpaslan Demir bu eserinde Şiran ve köylerimizdeki aile oluşumunun ilk akdini, yeni öğrenebileceğimiz akrabalık bağlarını bize sunmaktadır.”

“Tarihimizin her bir satır bilgisinin önem arz ettiği bu dönemde bu tip değerli eserlerin oluşumuna destek vermek Gümüşhane Şiran Dernekler Federasyonu olarak önemsediğimiz konulardan bir tanesidir. Özellikle Geleceğimiz olan gençlerimize sunacağımız böyle eserler özellikle gurbette doğup büyüyen yeni nesil için ata topraklarına karşı aidiyet uyandıracağı unutulmaz bir gerçektir. Bu eserin oluşumu için büyük emek sarf eden Gümüşhanemizin önemli değeri Prof. Dr. Alpaslan Demir hocama, bu eserin kitap olarak basımına katkı sunan ŞİDEF Danışma Kurulu başkanımız Mutlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Hamzaoğlu’na, birlikte yol yürümekten onur duyduğum yol arkadaşlarım ŞİDEF Yönetim kuruluna teşekkürü borç bilirim”

ŞİDEF Genel Başkanı Serkan Kaya ayrıca, “Kitabın tanıtımı ve Prof.Dr. Alpaslan Demir hocamızın hemşehrilerimizle buluşturulması için bir etkinlik yapacağız” dedi.

image_print

HABERLER