TORUL YÜCEBELEN KÖYLÜLERİNİN BAYRAK AŞKI - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

13 Nisan 2021 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

TORUL YÜCEBELEN KÖYLÜLERİNİN BAYRAK AŞKI

Son Güncelleme :

26 Ocak 2020 - 17:41

Gümüşhane’nin Torul ilçesi Yücebelen köylülerinin geleneksel hale getirdiği  Yücebelen Köyü Minarli yaylasındaki  bayrak değişim töreni bu hafta sonu yapılan etkinlikle gerçekleştirildi.

24-26 Ocak 2020 günlerinde gerçekleştirilen etkinlikte köyün gençleri bir gün önceden yaylaya çıkarak evleri hazırladı. Suların donması nedeniyle kar kazanlarda eritilerek su elde edildi. 5 km’lik zorlu parkurda kar kalınlığı 70 cm’ye kadar ulaştı. Fırtınalı bir havada gerçekleşen tırmanışta zaman zaman zorlu anlar yaşandı. 2100 rakımlı Minarli yaylasına ulaşan ekip bir gece dinlendikten sonra yaylada fırtınadan yıpranan bayrağı törenle değiştirdi. Ardından bütün şehitler ve Elazığ’da meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için Yasin-i Şerif okundu,  dualar edildi. Etkinliğin ikinci gününde havanın güneşli olmasının verdiği fırsatla katılımcılar bol bol fotoğraf çekti.

15 kişinin katıldığı etkinliğe İstanbul,  Samsun ve diğer illerde ikamet eden Yücebelenliler de iştirak etti.

image_print