TORUL’DA TEMELİ ATILAN YENİ ZİGANA TÜNELİ’NİN BİTİŞ TARİHİ 1,5 YIL ERKENE ALINDI - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

13 Nisan 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

TORUL’DA TEMELİ ATILAN YENİ ZİGANA TÜNELİ’NİN BİTİŞ TARİHİ 1,5 YIL ERKENE ALINDI

Giriş Tarihi: 17 Mart 2017 - 17:10

Son Güncelleme: 17 Mart 2017 - 17:13

* Tünelin bitim tarihi bir buçuk yıl öne alındı. Tünel 29 Ekim 2019’da hizmete girecek.

Başbakan Binali Yıldırım; Gümüşhane’nin Torul ilçesi ile Trabzon’un Maçka ilçesi arasında yapımına başlanan Yeni Zigana Tüneli’nin resmi temel atma törenine katıldı.

Tünelin, Torul ilçesi Köstere Köyü sınırları içindeki giriş ağzında 17 Mart 2017 Cuma günü düzenlenen törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım; Yeni Zigana Tüneli’ne, Köstere mevkisinden girileceğini, 15 kilometre sonra Maçka’dan çıkılacağını belirtti.

Dağların altından geçecek her bir tünelin boyunun 14,5 kilometre olduğunu aktaran Yıldırım, “Zigana Dağının tepesinde Bin 700 metrelik tünel var, onun hikâyesini anlatayım. Yapılan işin ne anlama geldiğini anlayacaksınız. 1975 yılında temeli atıldı. Topu topu bin 700 metre. 1989 yılında bitti. 14 sene. 14 senede bin 700 metre, 4 senede 29 kilometre. Farkı görüyorsunuz değil mi? Türkiye’nin nereden nereye geldiğini görüyorsunuz.” diye konuştu.

Son 15 yılda, AK Parti iktidarıyla Türkiye’nin her alanda uçtuğunu anlatan Başbakan Yıldırım, “Bir Türkiye’nin, üç Türkiye” olduğunu, milli gelirin üçe katlandığını, ekonominin büyüdüğünü ve ihracatın dört kat arttığını vurguladı.

Bölünmüş yol uzunluğunun 6 bin kilometreden, 25 bin kilometrenin üzerine çıkarıldığını ifade eden Yıldırım, “80 yılda 6 bin kilometre kocaman Türkiye’de. 15 yılda bunun üzerine 19 bin kilometre yol koyduk. İşte AK Parti’nin farkı bu. Yolları böldük, hayatları birleştirdik, yolları böldük milleti birleştirdik. Yolları böldük, ülkeyi, doğuyla batıyı, kuzeyle güneyi kardeş ettik. Şunu herkesin bilmesi lazım, yolları böleriz ama Türkiye’yi asla böldürtmeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım, yolların dışında hava yolunun, halkın yolu haline geldiğini, şehir hastaneleriyle sağlıkta bambaşka bir döneme geçildiğini, eğitimde gençleri geleceğe hazırlayacak her türlü ihtiyaçların görüldüğünü belirtti.

Zigana Tüneli’nin, tarihi İpek Yolu’nun en önemli noktası olduğuna işaret eden Yıldırım, “Tünel inşa edilince Trabzon’dan Gümüşhane’ye, Bayburt’a, oradan Erzurum Aşkale’ye, Gümüşhane’den Erzincan’a yol daha kısalacak, daha güvenli hale gelecek ve insanlarımız rahat, konforlu şekilde seyahat edecek.” dedi.

“ZOR OLAN HEMEN YAPILIR, İMKÂNSIZ BİRAZ ZAMAN ALIR”

Geçmişte nice ocakların sönmesine neden olan Zigana Dağı’nın, türkülere, ağıtlara da konu olduğunu anımsatan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Eskiden ticaret yapanlar, Doğu Anadolu ve İran’ın batıya açılan limanı olan Trabzon’a ulaşmak için bu dağları aşmak zorundalardı. Birbirlerini yolcu ederken, ‘Zigana’da hayatta kalırsan, İnşallah görüşürüz.’ diyordu. Artık bu topraklarda hiçbir yerde hayatta kalma derdiyle seyahat olmayacak. Vatandaşlarımız, konforlu, huzurlu, emniyetli 780 bin kilometre kare vatan toprağının her köşesine rahatça gidecekler, sevdikleriyle bir araya gelecekler.”

AK Parti’nin, “Zor olan hemen yapılır, imkânsız biraz zaman alır.” anlayışıyla çalıştığını vurgulayan Yıldırım, “Vakit dar, cumaya gideceğiz. Gümüşhane’de bir araya geleceğiz ve orada 16 Nisan’ı konuşacağız. Türkiye’nin geleceğini, aydınlık yarınlarını konuşacağız.” dedi.

Yıldırım’ın, “Şimdi Zigana’dan şöyle bir ses verin de Avrupa duysun. 16 Nisan’a hazır mıyız? Kararımız?” diye sorması üzerine alandaki vatandaşlar, üç kez “Evet” karşılığını verdi.

Yıldırım, şöyle devam etti:

“Biliyorsunuz Karadeniz’de, Temel, Dursun, bir de Hızır var. Eskiden temeli atarlar, ‘dursun’ derler, Hızır’ı da gönderirler. Şimdi temeli atıyoruz, ‘dursun’ demiyoruz, Hızır’ı çağırıyoruz, Hızır gibi yetişiyor ve 4 senede 30 kilometreye yakın tüneli bitiriyor. İşte AK Parti bu. İşte AK Parti’nin farkı bu.”

TÜNEL, 29 EKİM 2019’DA BİTECEK

“Son işimizi yapalım, yükleniciyi çağıralım, bir pazarlık yapalım.” diyerek, Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’i yanına çağıran Başbakan Yıldırım, tünelin, 29 Ekim 2019’da biteceğini bildirdi.

Yıldırım, “1,5 sene kısaltıyoruz, dedik ya Hızır gelecek, Hızır gibi sizlere yetişecek. Hizmetler gecikmeden bitecek.” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, ayrıca, Yeni Zigana Tüneli Projesi’nde çalışan işçilere, bir maaş ikramiye verileceğini bildirerek, “Hadi bakalım kısa günün ticareti. İkramiyeyi de kaptınız. Hadi hayırlı olsun. Cumanın bereketi.” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve ekibine, yüklenici firma ile projede emeğine geçenlere teşekkür eden Yıldırım, “Bayburt’u unutur muyuz? Zaten para buradan geliyor. Naci Bey’den. Dünyayı unut Bayburt’u unutma.” ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım, sözlerini, “Bu bayrak inmez, bu ezanlar dinmez. Alçaklar 15 Temmuz’da derslerini aldılar.” diyerek tamamladı.

Yıldırım, konuşmasının ardından beraberindeki bakan ve milletvekilleriyle “Temel atıyoruz, hazır mıyız? Güçlü yarınlar için, aydınlık geleceğimiz için millet, devlet için daima istikrar, daima istikbal, memleket meselesi için Ya Allah Bismillah.” sözleriyle, Yeni Zigana Tüneli’nin temelini attı.

Törene; Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, eski Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Gümüşhane Milletvekilleri Hacı Osman Akgül ve Cihan Pektaş, 23 ve 24. Dönem Gümüşhane milletvekili Doç.Dr. Kemalettin Aydın, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, AK Parti Gümüşhane İl Başkanı Av.Celalattin Köse, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ahmet Sorgun, Çiğdem Karaaslan ile milletvekilleri, Torul Kaymakamı Mustafa Karali, Torul Belediye Başkanı Nidai Köroğu, Gümüşhane ilçe kaymakamları, Gümüşhane ilçe ve belde belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Başbakan Yıldırım; yeni Zigana Tüneli temel atma töreninden sonra Gümüşhane’de Refrandum mitingine katıldı.

( Kaynak: Başbakanlık İnternet Sitesi, Ulusal ve Yerel Basın)

image_print

HABERLER