Tüketici Derneği’nden Çağrı: “Gümüşhane’ye de Halk Ekmek Fabrikası Kurulmalı” - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

30 Eylül 2023 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Tüketici Derneği’nden Çağrı: “Gümüşhane’ye de Halk Ekmek Fabrikası Kurulmalı”

Giriş Tarihi: 01 Aralık 2021 - 15:36

Son Güncelleme: 01 Aralık 2021 - 15:46

Gümüşhane Tüketici ve Çevre Haklarını Koruma Derneği Başkanı Eyüp Demirel, Gümüşhane’de ekmek ürünlerine yüksek zam yapılmasını eleştirerek, Türkiye’nin birçok şehrinde belediyelerin işlettiği halk ekmek fabrikalarının Gümüşhane’de de kurulması için  çağrıda bulundu.

Demirel, Halk Ekmek müesseselerinin Türkiye genelinde uygun üretim yapılan ve kâr amacı gütmeyen, vatandaşa ucuza ekmek yedirmeyi amaç edinmiş işletmeler olduğuna dikkat çekerek, Gümüşhane Belediyesi’nin dar gelirlileri düşünerek bir an önce “Halk Ekmek Fabrikası” kurması gerektiğini kaydetti.

Yaptığı açıklamada ülkemizde günlük 6 milyon, yılda 2,1 milyar ekmeğin israf edildiği sonucunun ortaya çıktığını kaydeden Demirel, “Söz konusu ekmeğin israfının bu günkü parasal karşılığının 1,5 milyar TL’dir. Bu rakam ülke olarak dünya sıralamasında ilk sıralarda olduğumuz un ihracatında yıllık elde ettiğimiz gelire eş değerdir” dedi.

Tüketici ve Çevre Hakları Koruma Derneği Başkanı Eyyüp Demirel, açıklamasında son ekmek zamlarından sonra Gümüşhane’de  vatandaşların yaşadığı bazı mağduriyetlere de dikkat çekerek, “Son zamlardan sonra bazı fırınların 350 gram ekmeği az sayıda çıkararak insanları 500 gram ekmek almaya zorladıklarını tespit ettik. Bu duruma yetkili mercilerin acilen müdahale etmesini istiyoruz” dedi.

image_print

HABERLER