TÜRKİYE'NİN ŞEHİT ÖĞRETMENİ NECMETTİN YILMAZ TORUL’DA ANILDI - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

24 Nisan 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

TÜRKİYE’NİN ŞEHİT ÖĞRETMENİ NECMETTİN YILMAZ TORUL’DA ANILDI

Giriş Tarihi: 22 Kasım 2019 - 18:24

Son Güncelleme: 22 Kasım 2019 - 18:25

“Unutmadılar, Unutturmadılar”

24 Kasım Günü ve Haftası kapsamında Gümüşhane ili Torul İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 21 Kasım 2019 Perşembe günü düzenlenen programlarla Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz Anıldı.

Bilindiği gibi Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Çiftçibaşı köyü İlkokulunda öğretmenlik yapan 23 yaşındaki Necmettin Yılmaz okulların yaz tatiline girmesi nedeniyle ailesinin yaşadığı Gümüşhane’nin Torul ilçesi Demirkapı köyüne gelirken 16 Haziran 2017 Cuma günü Tunceli Pülümür Vadisinde PKK lı teröristler tarafından aracı kurşunlanıp, yakılmış ve kendisi de  hunharca  şehit edilmişti. Naaşına  bir ay sonra ulaşılan Şehit öğretmen Necmettin Yılmaz, 16 Temmuz 2017 Pazar günü Torul ilçe merkezinde yapılan dini törenin ardından aynı gün ailesinin yaşadığı Torul Demirkapı köyünde defnedilmişti.

Torul İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz anısına il genelinde düzenlenen öğretmenler arası mektup yazma, öğrenciler arası şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri ve İstanbul Başakşehir Abdi İbrahim Ortaokulu ailesinin katkılarıyla Necmettin Yılmaz anısına Z- Kütüphanesi açılışı gerçekleşti.

Torul İmam Hatip Ortaokulunda düzenlenen programda Şehit Necmettin Yılmaz öğretmenin anısına hazırlanan video izletildi. Şehidin ailesi gözyaşlarını tutamadı.

Programda açılış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyyüp Zengin: “Bugün öğretmenimizin aramızda olmayışının hüznünü yaşarken; onun adına yaşatılacağı ve geleceğimiz olan çocuklarımıza ışık tutacak olan kütüphanemizin açılışını gerçekleştireceğiz. Hazırladıklar “Üzülme” adlı sosyal sorumluluk projesi ile kütüphanemizin maddi desteğini sağlayan ve davetimizi kırmayıp ilçemize teşrif eden İstanbul Başakşehir Abdi İbrahim Ortaokulu yönetici ve öğretmenlerine teşekkür ediyorum.” Dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan: “24 Kasım öncesinde şehit öğretmenimiz Necmettin Yılmaz’ı, Aybüke öğretmenimizi ve canlarını maarif davasına veren tüm öğretmenlerimizi rahmet ve şükranla yad ediyorum. Türkiye genelinde şehit Necmettin öğretmenimizle ilgili duyarlılığın oluşmasında katkı sağlayan önemli bir projenin yansıması olarak buradayız. Abdi İbrahim Ortaokulumuz bir sosyal sorumluluk projesi olarak konser düzenleyecek. Bu konsere öğretmen arkadaşlarımızın katkılarıyla oluşturdukları CD’ler Türkiye genelinde satışa sunularak buradan elde edilen gelir ile okulumuzun Z kütüphanesinin yapılmasına katkı sağladılar.  Bu duyarlılıklarından dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. İnşallah bu kütüphanemizle buluşan çocuklarımız gelecek inşalarında çok önemli bir mesafe kat edecekleri bir ortama kavuşmuş olacaklar. Kendilerine teşekkür ediyorum.”

Yapılan açılış konuşmalarının ardından Şehit Necmettin Yılmaz anısında il genelinde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğretmen ve öğrencelere ödülleri Torul Kaymakamı Ömer Said Karakaş, Torul Belediye Başkanı Evren Özdemir ve İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan tarafından verildi.

Yapılan yarışmalarda Öğretmenler arasında “ Şehidime Mektup” yarışmasında Birinci Mareşal Çakmak Sosyal Bilimler Lisesi öğretmeni Alim Gören, İkinci Kelkit 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi öğretmeni Ekrem Sevinç ve Üçüncü Kelkit Yaşar İrfani Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Ahmet Çam, Öğrenciler arasında düzenlenen kompozisyon yarışmasında Birinci Şiran Fen Lisesi Muhammet Eren Pehlivan, İkinci Şiran Fen Lisesi Burcu Kaya ve üçüncü Ali Fuat Kadirbeyoğlu Anadolu Lisesi öğrencilerinden Asude Kaban, Resim dalında Birinci  Merkez Atatürk Ortaokulu Zeynep Akdemir, İkinci Merkez Atatürk Ortaokulu İremnur Özdemir ve  üçüncü Torul Altınpınar Ortaokulu Nisa Şişman, Şiir dalında Birinci Ali Fuat Kadirbeyoğlu Anadolu Lisesi öğrencilerinden Fatmanur Şanlı, İkinci Torul Şehit Tamer Özdemir Anadolu Lisesi Necla Ayvaz ve Üçüncü Ali Fuat Kadirbeyoğlu Anadolu Lisesi Ayşenur Aydoğdu oldu.

Ödül törenin ardından yarışmaya katılanların resimlerinin sergilenmesi ve akabinde İstanbul Başakşehir Abdi İbrahim Ortaokulu ailesinin katkılarıyla Torul İmam Hatip Ortaokulunda oluşturulan Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz Z-Kütüphanesinin açılışı yapıldı.

Programın devamında Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz’ın Demirkapı Köyü’nde bulunan mezarına ziyarette bulunularak, mezarına karanfiller bırakıldı. Şehidimizin mezarında okunan duaların ardından program sona erdi.

Programa Torul Kaymakamı Ömer Said Karakaş, Torul Belediye Başkanı Evren Özdemir, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Okul- Kurum Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

KAYNAK: GÜMÜŞHANE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ – 22.11.2019

image_print

HABERLER