“UFKA YOLCULUK” YARIŞMASI BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

22 Haziran 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

“UFKA YOLCULUK” YARIŞMASI BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR

Giriş Tarihi: 11 Ocak 2017 - 22:27

Son Güncelleme: 11 Ocak 2017 - 22:28

Tüm Türkiye genelinde ve uluslararası alanda yapılan ve Gümüşhane il organizasyonunu Ahmed Ziyauuddin Gümüşhanevi Vakfının yaptığı, Server Gençlik ve Spor Kulübü tarafından uluslararası çapta düzenlenen “5. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması” başvuruları devam ediyor.

Gümüşhane Ahmed Ziyauuddin Gümüşhanevi Vakıf mütevelli heyet üyesi Orhan FAZLIOĞLU “Yola çıkmak isteyene, yol açık” temasıyla 8 ayrı kategoride düzenlenecek “5. Ufka Yolculuk Kültür Yarışması”nın bu yılki konusunun “Kur’an-ı Kerim meali” olacağını hatırlatarak Yarışmaya başvuruların 19 Şubat 2017 tarihinde son bulacağını belirtti.

Ufka yolculuk yarışmasında Gümüşhane de gecen sene 1038  başvuru sayısının şuana kadar  1300 ün üstünde başvuru yapılarak aşıldığı belirtilirken.  İlimizde 1000. Başvuruyu yapan Şiran Atatürk Ortaokulu öğrencisi Yunus Emre ERTÜRK e Ahmed Ziyauuddin Gümüşhanevi vakfı tarafından yarışma çalışma kitabının yanı sıra çeşitli hediyeler verildi.

Hediyesini  Şiran Atatürk Ortaokulu Müdürü tarafından alan Yunus Emre’nin heyecanlı ve sevinçli olduğu gözlemlendi.

Vakıf adına yarışma hakkında detaylı bilgilendirmeler yapan FAZLIOĞLU şunları kaydetti;

HEDEF 1 MİLYON

Türkiye’nin en büyük sivil yarışması olma özelliğini taşıyan, yurt içinden ve dışından binlerce gönüllünün organizasyonuyla desteklenen yarışmaya bu yıl, Türkiye’den ve yurt dışından 7’den 77’ye 1 milyon kişinin başvuru yapması hedefleniyor.

AYETLERDEN SORULACAK

Ulusal yarışmacılar, şartnamede belirtilen Kur-an’ı Kerim mealleri ve sınav için hazırlanan çalışma kitaplarından yarışmaya hazırlanacak. Çalışma kitaplarını ise il genelinde Varanlar Kırtasiye, Akıncı Kırtasiye ve Rehber Kırtasiyeden  temin edebilecekler.

Her kategori sorularının ayrı hazırlanacağı yarışmanın A grubuna 6-10, B grubuna 10-14, C grubuna 14-19, D grubuna 19-30 yaş grubu başvurabilecek. E grubunda 30 yaş üstü katılımcılar yarışırken F grubu ise ihtisas kategorisi olacak. Yarışmanın internet üzerinden gerçekleşecek kısmında ise  G grubundakiler Türkçe, H grubundakiler İngilizce dillerinden sınava girecek.

YARIŞMACILAR ÖDÜLLERİNİ KENDİLERİ BELİRLEYECEK

Önceki yıllarda dereceye girenlerin birçok ödülün yanı sıra Umre seyahati ile ödüllendirildiği yarışmanın bu yılki ödülleri yarışmacıların tercihleri doğrultusunda belirlenecek. Katılımcılar,  Ufka Yolculuk sosyal medya sitesinde “Dosta Yolculuk” başlığıyla Endonezya,  Malezya, Tunus, Fas, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerinin yer aldığı ankette yapacakları oylama sonucu çıkacak sonuçlara göre kendi ödüllerini belirleyebilecek. Cezaevlerinden yarışmaya girenler ise dereceye girdikleri takdirde ödül kazanmanın yanı sıra ayrıca çeşitli ödüllerle teşvik edilecek.

İSTER UMRE, İSTER DOST ÜLKE, İSTER PARA ÖDÜLÜ

Yarışmanın A, B, C, D, E, F kategorilerinde birincisi olanlar 2 Umre Seyahati + 2 bin 500 lira veya 2 Dosta Yolculuk + 2 bin 500 lira ya da 9 bin lira; ikinciler 2 Umre Seyahati + bin 500 lira veya 2 Dosta Yolculuk + bin 500 lira veya 8 bin lira; üçüncüler 2 Umre Seyahati + 500 lira veya 2 Dosta Yolculuk + 500 lira ya da 7 bin lira para ödüllerinden birini seçebilecek.

G, H kategorilerinde yarışanlar arasında birinci, ikinci ve üçüncü gelenler ise tablet bilgisayar ödüllerini kazanacak.

İl genelinde ise A,B,C,D ve E kategorileri için birincilere 750 lira, ikincilere 500 lira ve üçüncülere 250 lira para ödülü verilecek.

Sınavda 50 puan ve üstü alanlar arasından yapılacak çekilişle 10 kişiye daha Umre Seyahati ya da Dosta Yolculuk hediye edilecek.

BAŞVURULAR İNTERNETTEN YAPILACAK

Detaylarının www.ufkayolculuk.com internet sitesinden görülebileceği ve başvuruların yapılabileceği yarışmanın, A, B, C, D, E ve F kategorilerinin başvuruları 19 Şubat 2017’de, G ve H kategorisi başvuruları 24 Mart 2017’de sona erecek.

Yarışmanın sınavları A, B, C, D, E, F ve G kategorilerinin sınavları 26 Mart 2017’de, H kategorisinde ise 2 Nisan 2017’de gerçekleşecek.

UFKA YOLCULUK BİLGİ VE KÜLTÜR YARIŞMASI HAKKINDA

İlk yılında Ömer Nasuhi Bilmen’in “Büyük İslam İlmihali”, ikinci yılında “Kur-an-ı Kerim Meali”, üçüncü yılında “Kur’ân-ı Kerîm’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi”, dördüncü yılında “Hadis” konusuyla düzenlenen yarışmada, ilk dört yılında, dünyanın 65 ülkesinden, Türkiye’nin tüm illerinden ve cezaevlerinden toplamda 880 bin kişi yarıştı. Bu yarışmacılar arasında, Türkiye’deki 360 cezaevinin 231’inde tutuklu bulunan yaklaşık 10 bin mahkum da yer aldı.

Yurt içinden ve yurt dışından yüzlerce sivil toplum kuruluşu ve binlerce gönüllünün organizasyonuyla uluslararası çapta düzenlenen yarışma; Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak (KAB) Platformu’nun desteği ve Server Gençlik ve Spor Kulübü koordinatörlüğünde yoluna devam devam edecek.

Yarışma ile ilgili bilgiler ve yarışma başvuru formu  www.ufkayolculuk.com  adresinde yer almakta.

image_print

HABERLER