UNESCO; GİRESUN’A "ISLIK DİLİ KAYIT BERATI"NI GÖNDERDİ - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

17 Eylül 2021 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

UNESCO; GİRESUN’A “ISLIK DİLİ KAYIT BERATI”NI GÖNDERDİ

Son Güncelleme :

13 Eylül 2018 - 21:22

*Islık Dili, Giresun’un yanı sıra; Gümüşhane ve Ordu illerinde de yaşatılıyor.

UNESCO tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğüne gönderilen Türkiye adına “UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras” listesine kaydettirilen ilk unsur olan Islık Dili’nin “Kayıt Beratı” Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları’na teslim edildi.

Ülkemizin 2006 yılında taraf olduğu UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi’nin icracı birimi olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine eklenmek üzere sunulan dosya sonucu listeye girme başarısı gösteren ilk ve tek unsurumuzun “Islık Dili” olduğu açıklandı.

Kayıt Beratını Vali Sarıfakıoğulları’na teslim eden Kültür Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü temsilcisi Serkan Emir Erkmen, “Türkiye adına UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine kaydettirilen ilk unsur olan Islık Dili’nin ‘Kayıt Beratı’ UNESCO tarafından Genel Müdürlüğümüze gönderilmiştir. Bugün burada; UNESCO tarafından gönderilen bu beratın bir örneğini dosya hazırlık çalışmalarında önemli sorumluluklar üstelenen Giresun Valiliğimize teslim etmek için bulunmaktayız” diyerek Islık Dili’nin, Giresun’un yanı sıra; Gümüşhane ve Ordu illerinde de yaşatıldığının tespit edildiğini ancak bu dilin Giresun ile birlikte özdeşleşmesi ve ıslık dilini yaşatan kişilerin çoğunun Giresun’da yaşaması hasebiyle, bakanlık tarafından bu beratın, miras taşıyıcılarını temsilen Giresun Valiliğimizde bulunmasını uygun bulduğunu belirtti.

Kayıt Beratını teslim alan Vali Sarıfakıoğulları, Islık Dili’nin UNESCO’ya kaydedilmesi sürecine katkılarından dolayı başta bu mirasın gönüllü taşıyıcılarına, bilimsel ve kültürel çalışmalarla katkı sağlayan akademisyenlere, Giresun Valiliği adına her türlü katkıyı sağlayan idareci ve çalışma paydaşları ile emeğe geçen diğer herkese teşekkür ederek “Islık Dili’nin UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesin kaydedilmesinin ilimize ve ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, Islık Dili’nin UNESCO’ya sunulmasına ilişkin ilk girişimlerin 2010 yılında başlatıldığı ve dosyanın 2011 yılında UNESCO’ya sunulduğu ifade ederek “Ancak, aynı yıl UNESCO tarafından listelere kota uygulaması getirilmesi ve her ülkenin ancak bir unsur sunabilmesi nedeniyle Islık Dili dosyamız diğer dosyalarımızla birlikte askıda kalmıştır. 2016 yılında Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünün girişimleriyle Islık Dili Dosyasının yeniden sunulması için gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Dosyanın kavramsal çerçevesi ve taslak planı hazırlanarak Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülen dosya yazım çalışmalarıyla birlikte 31 Mart 2016 tarihinde dosyamız UNESCO’ya gönderilmiştir.

04-12 Aralık 2017 tarihleri arasında Güney Kore’nin Jeju adasında gerçekleştirilen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması 12. Hükümetlerarası Komite Toplantısı sırasında ülkemiz adına yürütülen titiz çalışmalar neticesinde UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine kaydedilmiştir” açıklamasında bulundu.

(Kaynak: Giresun Valiliği – 13.09.2018)

 

 

image_print