VALİ MEMİŞ’TEN 2.DÖNEMİN AÇILIŞINA DAMGA VURAN MESAJLAR - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

19 Ağustos 2022 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

VALİ MEMİŞ’TEN 2.DÖNEMİN AÇILIŞINA DAMGA VURAN MESAJLAR

Son Güncelleme :

06 Şubat 2018 - 0:02

Gümüşhane’de okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan yaklaşık 20 bin öğrenci iki hafta süren yarıyıl tatilinin ardından 2017-2018 eğitim öğretim yılının 2. dönemine başladı.

Gümüşhane’de 2017-18 eğitim öğretim yılının 2. dönemi için 5 Şubat 2018 Pazartesi günü İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde program düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Vali Okay Memiş, 2017-18 eğitim öğretim yılı 2.döneminin tüm eğitim camiasına hayırlı olması temennisinde bulundu.

Türkiye’nin asayiş olayları açısından en huzurlu illerinden birinin Gümüşhane olduğunu, bunda da alınan tedbirlerin yanı sıra vatandaşında kanunlara,  nizama, hukuka uygun hareket etiğinin göstergesi olduğunu dile getiren Vali Memiş: “İlimizle ve ilimizde yaşayan insanlarla ne kadar övünsek azdır. Bununla birlikte günümüzde iletişimin artmasıyla birlikte her türlü olumlu, olumsuz bilgiye ulaşıyoruz. Dolayısıyla biraz risk de artmış oldu. Gençlerimizde, çocuklarımızda madde bağımlılığına yönelik olarak bizim devlet olarak daha fazla dikkat etmemizi gerektirir hususlar ortaya çıktı. Resmi verilerde Gümüşhane olarak bizim çok olumsuz bir durumumuz yok. Ama yine de tedbirli ve duyarlı olmamız gerektirir durumlar var tabi ki” dedi.

Öğrenciye doğru örnek olunması gerektiğini anlatan Vali memiş: “Öğretmenlerin, velilerin, yöneticileriniz olarak bizlerin size iyi örnek olması gerekir.  Çocuğuna kitap oku, sigara içme, alkol alma diyor. Ama kendisi hiçbirini yapmıyor. Önce bir kendisinin örnek olması gerekiyor. Uyuşturucu, madde bağımlılığı ile ilgili olarak yapılan araştırmalarda aslında istatistiklerin sorunlu öğrencilerin veya problemli ailelerin çocuklarının bu işe daha yatkın olduğuna dair kesin veriler yok. Hiçbir sorunu olmayan ailelerin çocukları dahi madde bağımlılığı ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Onun için sorun herkesin ortak sorunu. Maalesef emperyalist güçlerin biraz da gelişmekte olan ülkelerde toplumları içten içe yok etmekte kullandıkları, destekledikleri, toplumların ahlaki, ruhsal çöküntü yaşamasını istedikleri bir organizasyon olduğunu da bizler görüyoruz ve biliyoruz. Bunun için sorun alanlarını minimize etmemiz lazım” diye konuştu.

Okul yönetimine ve öğretmenlere, “öğrencilere adil olun” çağrısında bulunan Vali Okay Memiş: “Öğretmenler, öğrencilerine eşit ve adil davranmalı. Öğretmenler, öğrencilerine velisinin statüsüne göre, ağa kızı, paşa kızı, varlıklı adamın oğlu, varlıksız adamın oğlu diye davranırsa burada 50 defa siz şunu yapmayın, bunu yapmayın deyin bir işe yaramaz.  Okulların fiziki mekanı çok önemli. Bu konuda il merkezimizin biraz daha iyileşmesi lazım. İlçelerdeki durumumuz çok daha iyi. Bunları iyileştirmek için çaba göstermek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Notu yüksek olan öğrencilerin daha fazla ders çalıştığına dikkat çeken Sayın Valimiz Okay Memiş, şunları söyledi: “Derslerinize daha fazla vakit ayırırsanız notlarınız yükselecektir. Ama sadece notlar değil kendimizi ahlaken de geliştirmez zorundayız. Hem milli hem manevi değerlere uygun eğitim vermeye gayret ediyoruz. Eş zamanlı olarak bilimden, ilimden, irfandan da faydalanarak, öyle hamasetle değil. Milli, manevi duygular çok önemli. Çünkü Türk milletinin tarihi şanla, şerefle dolu.  Böyle bir ecdadımız var. Osmanlı İmparatorluğu ve ondan önceki Türk devletleri adaletli yönetimleriyle hep dünyada örnek olmuş devletler. Tarihimizi ve geçmişimizi öğrenmek de bizler için çok değerli. Ne kadar gurur duysak azdır. Bulunduğumuz çağda en iyisini yapmak için çok çalışmalıyız, gayret etmeliyiz. 2023 hedeflerine ulaşmanın yolu eğitimden, bu sıralardan geçiyor.”

(Kaynak: Gümüşhane Valiliği)

image_print