Vali Taşbilek ve Ağaç Bayramı - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

22 Haziran 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Vali Taşbilek ve Ağaç Bayramı

Giriş Tarihi: 01 Nisan 2022 - 6:46

Son Güncelleme: 01 Nisan 2022 - 6:46

Yusuf Sadık Yazdı

 “21.Mart Dünya Ormancılık günü ve Ağaç Bayramı nedeniyle”

Dünyanın en önemli yenilenebilir doğal kaynaklarından biri olan ormanların korunması ve önemlerinin fark edilmesi için 21 Mart, Dünya Ormancılık Günü, 21 Mart ile başlayan haftada “Orman Haftası ve Ağaç Bayramı “olarak kutlanır.

Ormanlar dünyadaki karaların üçte birini kaplar. Biyolojik açıdan en zengin ekosistemlerdir. Karalarda yaşayan bitki, hayvan ve böcek yüzde 80’inden çoğuna ev sahipliği yaparlar. Bioçeşitliliğin korunmasında, iklim değişiminin önlenmesinde ve temiz hava sağlanmasında çok önemli rolleri vardır. İnsanlar için de yaşamsal önem taşırlar. Yaklaşık 1,5 milyar insan geçimini, barınmasını, yiyeceğini, yakıtını ve ilacını ormanlardan sağlar.

Bu bağlamda geçtiğimiz 29 Mart 2022 günü yapılan etkinlikler Gümüşhane Lisesi bahçesinde gerçekleştirildi.  Doğrusu da buydu. Çünkü Okul binasının yenilenmesi aşamasında  bahçedeki 200 ü aşkın ağaç olmuş fidanlar, “ormanı görüp ağacı görmeyen, ağacı görüp ormanı görmeyen” gözler tarafından acımasızca yok edilmişti.. Geç de olsa yerlerine yenilerinin dikilmesi ile üzgün olan Gümüşhane Lisesi mensup ve mezunlarının burukluğu bir nebze de olsa giderilmiş oldu. Her türlü takdirin üzerinde olarak değerlendirildi.

Düzenlenen törenle, Gümüşhane Lisesi bahçesine ömrü 2000 bin yıl olan Selvi Fidanları Vali Taşbilek, Bayan Taşbilek ve törene katılanlar tarafından dikildi.  Öğrencilerin ve halkında katıldığı etkinlikte fidanları toprakla buluşturan Vali Taşbilek ağaçlara can suyunu vererek öğrencilere emanet etti.

Artık bundan sonra kimse bu ağaçların kılına bile dokunamayacak. Çünkü dikilen Selvi fidanları “Türk Milletini “ve sayısal olarak da Tarihte kurulan “16 Türk Devleti’ni “temsil ediyor.

Bilgelik kokan ve Gümüşhane Lisesi İle özdeşleşen bu ve benzeri hizmetleri ile adını unutulmayan Valiler listesine yazdıran Valimiz Kamuran Taşbilek, gönlümüzde bir renk, kulaklarımızda bir ses olarak kalmaya devam edecektir.

image_print

HABERLER