Vali Taşbilek’ten Gümüşhane’ye Teşekkür - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

22 Mart 2023 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Vali Taşbilek’ten Gümüşhane’ye Teşekkür

Giriş Tarihi: 08 Şubat 2023 - 15:10

Son Güncelleme: 08 Şubat 2023 - 15:10

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, yüzyılın depreminin ardından bölgeye Gümüşhane’den yardım götüren araç sayısının 86’ya ulaştığını belirterek emeği geçen tüm vatandaşlara teşekkür etti.

Kahramanmaraş merkezli 10 ili ve yaklaşık 13 milyon insanı etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin ardından Gümüşhane merkezinden ilçelerine, köylerinden beldelerine, üniversitesinden ilkokuluna, STK’larından siyasi partilerine, yabancı uyruklu öğrencilerinden liseli gençlerine, yaşlı kadınlardan genç kızlara kadar yardım için topyekün harekete geçti.

Ekmek üretip deprem bölgesine gönderen, araçlarıyla yardımları ücretsiz taşıyan, dualarıyla deprem felaketini yaşayanların yanında olan Gümüşhanelilere teşekkür eden Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, deprem felaketinin ardından Gümüşhane’den deprem bölgesine yardım malzemesi götüren araçların sayısının 86’ya ulaştığını sosyal medya hesabından duyurdu.

Vali Taşbilek, “Depremler sonrası genel hayatı olumsuz etkileyen şartların ortadan kaldırılması için çalışmalar sürdürülmektedir. Bu kapsamda, afetzede vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarının karşılanması için destek çalışmaları yürütülmektedir. Gayretler, Gümüşhane Valiliği AFAD koordinasyonunda kaymakamlıklar, belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları, sanayi ve ticaret odaları, meslek kuruluşları ile STK’larımızın iş birliğinde devam etmektedir. Başta Gümüşhanemizin değerli evlatları, değerli hemşehrilerimiz olmak üzere emeği geçen herkese, her kuruma, her organizasyona sonsuz teşekkürlerimizi iletiyor, çok büyük bir felaketin yaşandığı deprem bölgelerindeki kardeşlerimizin ellerinden tutabilmek, sevgimizle, kardeşliğimizle, çabamızla bir nebze de olsa acılarını dindirebilmek için bugüne kadar gösterilen çabanın daha yukarılara taşınabilmesini değerli hemşehrilerimizden, Gümüşhane’nin güzel yürekli insanlarından istirham ediyoruz” diye konuştu.

Kamu kurum ve kuruluşlarıyla bazı özel sektör temsilcileriyle birlikte 92 araç ve 218 personelin görevli olarak gittiği deprem bölgesine Gümüşhane’den bugüne kadar gönderilenlerin listesi şu şekilde:

1. Gümüşhane İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce 3 adet arama kurtarma aracı, 1 adet minibüs, bir adet 4×4 kamyonet ile 16 personel sevk edilmiştir.

2. İl Sağlık Müdürlüğünce, 4 adet UMKE aracıyla beraber 16 personel, 15 adet 112 Ambulansı ve beraberinde 47 personel deprem bölgesine sevk edilmiştir. Ayrıca 4 uzman hekimimiz deprem bölgesine sevk edilmiştir.

3. Gümüşhane Üniversitesi’nden 12 gönüllü öğrenci deprem bölgesine sevk edilmiştir.

4. Gümüşhane İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü envanterine kayıtlı 1440 adet katlanabilir sünger yatak, 1600 adet battaniye, 300 adet çadır ve 1440 adet çarşaf seti deprem bölgesine (Gaziantep) sevk edilmiştir.

5.  Gümüşhane İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü 11 Destek AFAD Gönüllüsü ( İl Milli Eğitim Müdürlüğü AKUB Ekibi) deprem bölgesine sevk edilmiştir.

6. İlimiz Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden 12 personel 4 adet araç ile birlikte deprem bölgesine sevk edilmiştir.

7. İlimiz Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünden 9 personel 3 araç ile birlikte deprem bölgesine sevk edilmiştir.

8. İlimiz Beşir Derneği Şubesinden 8 kişi 2 araç ile birlikte deprem bölgesine görevlendirilerek sevk edilmiştir.

9. İlimiz/İlçelerimiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf Müdürlüğünden 4 personel, 1 araç ile birlikte deprem bölgesine sevk edilmiştir.

10. İlimizdeki çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile merkez, ilçe ve belde belediyelerinden, özel sektörden başta arama kurtarma faaliyetleri olmak üzere lojistik ve yardım malzemesi taşıma amaçlı 56 iş makinesi ve araç ile 74 personel görevlendirilerek deprem bölgesine sevk edilmiş,

11. İlimizde faaliyet gösteren Gümüştaş Madencilik Firması tarafından 9 personel 2 araç ile birlikte deprem bölgesine sevk edilmiştir.

12. Vatandaşlarımızca deprem bölgesine gönderilmek üzere yapılan çeşitli ayni yardım (gıda, su, giyim, battaniye, çocuk bezi vb) malzemeleri büyük çoğunluğu tır ve büyük kamyon olan toplam 86 adet araç ile Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Malatya illerimize ulaştırılmak üzere sevk edilmiştir. Ayrıca afetzede vatandaşlarımız için AFAD yardım hesabına 150.000,00 T.L. nakdi yardım yapılmıştır.

13.  İl merkezi ve ilçelerimizden hayırsever vatandaşlarımızın desteğiyle, 50 bin civarında ekmek deprem bölgesine gönderilmek üzere sevk edilmiştir.

image_print