YAYA ÖNCELİĞİNE GÜ’DEN TAM DESTEK - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

13 Nisan 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

YAYA ÖNCELİĞİNE GÜ’DEN TAM DESTEK

Giriş Tarihi: 03 Ekim 2019 - 10:37

Son Güncelleme: 03 Ekim 2019 - 10:37

Gümüşhane Üniversitsi akademik ve idari personeli Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ile birlikte trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla 2 Ekim 2019 Çarşamba günü “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” etkinliğine katıldı.

İçişleri Bakanlığı’nca, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla başlatılan farkındalık eylemi tüm yurtta olduğu gibi Gümüşhane’de de eş zamanlı olarak, yaya geçitlerinde uygulandı.

Yapılan bu farkındalık etkinliğine katılan Gümüşhane Üniversitesi akademik ve idari personeli, Gümüşhane Üniversitesi önünde karayolu üzerinde düzenlenen etkinlikte şoförlere önceliğin yayalara ait olduğunu göstermek amacıyla üzerinde “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” ve “Önce Yaya” yazılı pankartları ellerinde tutarak karşıdan karşıya geçtiler.

Etkinlik esnasında yaptıkları bu farkındalık etkinliğine dikkat çeken Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek şunları ifade etti:

 “İçişleri Bakanlığımızca ve trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması, yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla düzenlenen etkinliğe bizler de katdık. Yapılan bu düzenleme ile artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan; ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş, kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak ve ilk geçiş hakkını yayalara vermek zorundadırlar. Ülkemiz genelinde meydana gelen trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1700 yayayı kaybettiğimiz düşünüldüğünde mevzuatta getirilen bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın arttırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması çok önemli bir hale gelmektedir. Bu amaçla İçişleri Bakanlığımızın yapmış olduğu bu farkındalık faaliyetine Gümüşhane Üniversitesi olarak dikkat çekmek için burada toplandık. Ülkemizde yayalara olan duyarlılığı artırmak için her zaman yaya güvenliğinin nöbetçisi olacağız.”

(Kaynak: Gümüşhane Üniversitesi)

image_print

HABERLER