YENİ BAŞKAN KARABULUT GÜMÜŞHANE SAĞLIKTAKİ SORUNLARI KAMUOYUNUN GÜNDEMİNE TAŞIDI - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

24 Nisan 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

YENİ BAŞKAN KARABULUT GÜMÜŞHANE SAĞLIKTAKİ SORUNLARI KAMUOYUNUN GÜNDEMİNE TAŞIDI

Giriş Tarihi: 12 Kasım 2019 - 2:12

Son Güncelleme: 12 Kasım 2019 - 2:28

Sağlık Sen Gümüşhane Şube Başkanı Engin Karabulut 11 Kasım 2019 Pazartesi günü yaptığı yazılı açıklamada Gümüşhane’de sağlık hizmetlerinin önemli boyutta aksadığını bununla beraber sağlık çalışanları, vatandaş ve hastalarımız açısından ciddi sorunların yaşandığını, Sağlık hizmetlerinin 90 lı yıllardaki anlayış ve karmaşıklığa büründüğünü söyledi.

BAŞKAN KARABULUT’UN AÇIKLAMASI İLE İLGİLİ OLARAK SAĞLIK SEN GÜMÜŞHANE ŞUBE BAŞKANLIĞI’NDAN YAPILAN YAZILI AÇIKLAMA ŞÖYLEDİR:

Sağlık hizmetlerini zora sokan eksiklikler ve aksaklıklar nasır tutmuş bir şekilde devam etmektedir. Yönetim kademesinde değişimlerin oluşu halkımızda ve çalışanlarımızda sorunların giderileceği yönünde ümit oluşturmuş olsa da maalesef geçen zamanda ümit yerini hayal kırıklığı ve hüsrana bırakmıştır.

Üst yöneticilerin kendi aralarındaki  güç ve ego savaşları  çalışma, koordinasyon ve ekip ruhunu kaybettirmiş birimler arası çatışmaya getirmiştir. Hiyerarşi ve yetki karmaşasının yaşandığı kurumumuzda kimse üzerine düşeni yerine getirmemektedir. Yöneticiler asgari ücretin ortalama on katına yakın  aldığı  maaşının ve geleceğinin hesabını yapmakta, çalışanlarımızın ve sağlık hizmetlerinin sorunlarıyla ilgilememektedirler. Yönetim kademesindekiler kendilerine yakın olan kişilerin kişisel işleri yapmakta olup, çalışanlarımız ve vatandaşlarımız dertlerini  sorunlarını anlatacak muhatap bulamamaktadırlar.

Sağlık Ocağı anlayışıyla hizmet veren kaos ve karmaşanın bitmediği İlimiz hastanelerinde randevu sistemi haricinde ( gün içerisinde 30 hasta civarı ) hasta muayenesi yapılmamakta , işe başlamak veya başka konularda  sağlık kurulu ihtiyacı olan vatandaşlarımıza aylarca sonraya sıra verilip  mağdur edilmekte ve vatandaşlarımız çevre illere gitmek zorunda bırakılmaktadırlar. Mağdur vatandaşlarımız referans bularak muayene ve rapor almaya mecbur bırakılmaktadırlar. Özellikle ilçelerden gelen vatandaşlarımız mağdur edilmektedir. Muayene işlemleri kotalı olduğundan Doktorlarla ve idarecilerle netice alamayan hasta ve hasta yakınları çalışanlarımızla karşı karşıya gelmekte bunun neticesinde de istenmeyen olaylar yaşanmaktadır. 

Hastanelerimizde Uzman Hekim sayımızın istenilen seviyeyi getirilemediği ilimizde, hekimlerimizin yöneticilerin tavrı ve idare şekli yüzünden ilimizden kaçarak gittiği konuşulmaktadır.

Kurumlarımızın gelir gider dengesindeki başarısızlığı çalışanlarımıza ek ödeme ve performans verilmemesine neden olmaktadır. Hastanelerdeki  Doktor eksikliği ve Doktorların randevulu sistem haricinde hasta muayenesi yapmamasından dolayı hastanelerimizin geliri düşmekte, bunun sonucunda çalışanlarımıza döner sermaye verilememektedir. Sağlık çalışanlarımız mutsuz ve huzursuz bir şekilde çalışmaktadırlar. Yöneticilerin maaşlarını ve ek ödemelerini peşin almaları nedeniyle kurumlarımızın gelir ve giderleriyle ilgilenmedikleri ve vurdumduymazlık gösterdikleri konuşulmaktadır. Kurumlarımızdaki usulsüz işlemlerin resmi makamlarca incelendiği gazetelerde çarşaf çarşaf yayınlandığı bilinmekte , Devlet ve bayrak sevdalısı çalışanlarımız ve vatandaşlarımız devletimizin ve kendilerinin ne kadar mağdur edildiğini merak etmektedirler.

Atamalar ve görevlendirmeler dost ahbap ilişkileri çerçevesinde yapılmakta, bir çok çalışanımız mağdur edilmekte ,bazı kurumlarımızda personel fazlayken bazı kurumlarımızda ise neredeyse çalışacak sağlık personeli bulunmamaktadır. Yoğun olan birimlerden görevlendirmelerle personel çekme sonucu iş yükü az sayıdaki personele yıkılmakta iş dağılımı ve personel stratejisi adaletsiz bir şekilde  yürütülmektedir. Çalışan ve hasta memnuniyet oranları ilimizde yerlerde sürünmektedir.

Çalışanlarımızın alın teri dökerek hak ettikleri nöbet ve mesai paraları zamanında ödenmemekte, bakanlık tarafından çalışanlara verilmek üzere  gönderilen paranın firma borçlarına ödendiği iddaa edilmektedir. Müdürlüğümüzle iş yapan firma sahiplerine ödemeler aylarca sonraya bırakılıp esnafların mağdur edildiği konuşulmaktadır.

1.basamak çalışanlarımızın (aile hekimleri,112 çalışanları) bazı yöneticiler tarafından iş verimlerinin ve moral motivasyonlarının düşürüldüğü iddia edilmektedir.

Sağlık Hizmeti alan vatandaşlarımızın sağlık çalışanlarına, yöneticilerine ve tedavi işlemlerine güveni kalmamış olup, çevre illerde çare aramaktadırlar. Çoğu zaman çalışanlarımızla ve vatandaşlarımız karşı karşıya gelmektedirler. İlçe, birim amirleri ve Sağlık Çalışanlarımızın yöneticilerin kapısında saatlerce bekletildiği ve ilgilenilmediği söylenmektedir. Şundan eminiz ki bazı yöneticilerimiz köse salyazı da veya  kürtün demircilerde kimlerin ne iş yaptığı ne şartlarda çalıştığı bilmemektedirler. Kurum amirlerimizin çalışanlarımızı ne sıklıkla ziyaret edip, sorunlarını dinlediğini merak ediyoruz. Kendileri kurumlarında hangi güzel odada oturabilirim tartışması yaparken, kürtündeki arızalı röntgen ve laboratuvar cihazlarından dolayı vatandaşlarımız Gümüşhane ye tahlil için gönderilmekte yine çalışanlarımızla hasta ve hasta yakınları karşı karşıya gelmektedirler.

İlçe ve birimlerimizdeki yöneticilerimizin talep ve sorunlarını iletmek üzere geldikleri il müdürlüğünde muhatap bulamayınca memurlarla işlerini çözmek zorunda bırakıp netice alamadıkları konuşulmaktadır.

Güzel ilimizin güzel insanları sağlık hizmetlerinin en iyisini en güzelini haketmekte, cefakar vefakar çalışanlarımız da en güzel çalışma şartlarını hak etmektedirler. Bunu sağlamak için de  herkesin üzerine düşeni yapması özellikle Sağlık Hizmetlerinin daha iyi ve kaliteli bir şekilde yürütülmesinden sorumlu sağlık yöneticilerinin  biran önce sorunlara el atması gerekmektedir. Biz sağlık sen olarak üstümüze ne düşüyorsa yapmaya hazır olduğumuz beyan eder her şartta ve her  koşulda  sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın yanlarında olduğumuzun bilinmesini isteriz.

image_print

HABERLER