GÜMÜŞHANE ÇORUH EDAŞ TÜM ELEKTRİK ABONELERİNİ UYARDI - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

15 Haziran 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

GÜMÜŞHANE ÇORUH EDAŞ TÜM ELEKTRİK ABONELERİNİ UYARDI

Giriş Tarihi: 10 Kasım 2016 - 21:24

Son Güncelleme: 10 Kasım 2016 - 21:26

ÇORUH EDAŞ Gümüşhane İl Müdürlüğü’nce 10 Kasım 2016 Perşembe günü yapılan ve çok önemli bilgiler içeren açıklama şöyledir:

ÇORUH EDAŞ’TAN ÖNEMLİ UYARI

“Teknolojinin gelişimine paralel olarak hayatımızı kolaylaştıran elektrikli cihazların ev ve işyerlerinde kullanımı artmaktadır.

Özellikle içinde bulunduğumuz kış mevsiminde klima, elektrik sobası, elektrikli termosifon ve ani su ısıtıcıları, kullanımları artan günümüz modern elektrikli cihazlarının başında gelmektedir.

Bu modern cihazların ev ve işyerlerinde bağlı bulunduğu elektrik iç tesisatlarının çoğu, yıllar öncesinden döşenmiş ve zaman içinde eskiyerek yıpranmış, artan güçlerin karşılanmasında yetersiz kalmıştır. Yıpranan bu elektrik tesisatları üzerinden geçen yüksek ve sürekli akım; aşırı ısınmaya ve yangınlara sebebiyet verebilmekte, özellikle kış aylarında görsel ve yazılı basına “Elektrik Kontağı, Yangına Neden Oldu!” başlıklarıyla yansıyan can ve mal kayıplı olaylara neden olabilmektedir.

Müşterilerimizin bu gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmaması için bir takım tedbirleri almaları önem arz etmektedir.

Öncelikle yeni yapılan binaların elektrik iç tesisatlarında kaliteli malzeme kullanılmalı, bu tesisatlar, yetkili tesisatçılara ve mutlaka onaylı projelerine uygun olarak yaptırılmalıdır. Mevcut tesisatlarda ise; binaların ana kolon hattındaki kabloların kullanılacak cihazların kapasitelerine uygun kesitte yenilenmesi, sigorta değerlerinin revize edilmesi, binaya ait panolarda kaçak akım rölesi, yangın koruma rölesi ve faz koruma rölesi yok ise ivedi olarak temin edilmesi, mevcut olanların çalışıp çalışmadıklarının kontrol edilmesi, bina içi topraklamaları ve ölçümlerinin kontrol edilerek standart değerlerine ulaştırılması, topraklamalarda sıfırlama yapılmış ise sıfırlamaların iptal edilmesi, bina veya daire içinde yıpranmaya maruz kalan elektrik malzemelerinin değiştirilmesi, pano ve abone kutuları ile sayaçların kolaylıkla erişilebilecek yere alınması gerekmektedir.

Gümüşhane ili genelinde ve özellikle köylerde kullanımda olan binaların birçoğunun yıllar önce yapıldığı ve buna paralel olarak iç tesisatlarının da günümüz şartlarında yetersiz kaldığı bilindiğinden; yetkili elektrikçiler aracılığı ile yeniden güç tespitlerinin yapılması, bu tespitlere ilave olarak İl Müdürlüğü veya İlçe Şefliklerine başvuruda bulunarak iç tesisat projelerinin ve aboneliklerinin revize edilmesi gerekmektedir.

İç tesisatta ekleme, değişiklik ve kapasite artışı yapıldığı halde Çoruh EDAŞ Gümüşhane İl Müdürlüğüne bilgi verilmeyen, güç artışına paralel olarak sözleşme revizesi yapılmayan, elektrik aboneliği kendi üzerine olmayan ve iç tesisatları günümüz şartlarına uygun olarak yenilenmeyen müşterilerimizin, elektrik tesisatlarından kaynaklı olası bir olumsuz durum yaşaması halinde; mağduriyetlerinin maddi olarak karşılanması mümkün olmayacaktır.

Unutmayalım ki, kesintisiz ve kaliteli enerji kullanımı için alınacak küçük tedbirler; can ve mal emniyeti açısından büyük önem arz etmektedir.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Saygılarımızla.”

 

image_print

HABERLER