Bir milletin yüzde 10'u okuma –yazma bilir yüzde 90'ı bilmezse bu ayıptır.!!! - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

27 Mayıs 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Bir milletin yüzde 10’u okuma –yazma bilir yüzde 90’ı bilmezse bu ayıptır.!!!

Giriş Tarihi: 15 Aralık 2020 - 22:12

Son Güncelleme: 15 Aralık 2020 - 22:27

YUSUF SADIK

Cumhuriyetin 100 yaşına girmesine az bir zaman kalmasına rağmen “okuma- yazma bilmeyen yurttaşların okur – yazar hale getirilmesi, için sürdürülen “örgün eğitim” (yüz yüze) etkinlikleri, yaygın eğitim kapsamında açılan kurslarla, kampanyalarla da desteklendiği bilinen gerçeklerdendir.

Nitekim 24 Kasım 1928 tarihinde başlatılan harf devrimi ile ilgili olarak Büyük Atatürk; “Yeni Türk harfleri herkese, işçiye, ustaya hamala sandalcıya öğretilmelidir. Herkes bunu bir yurttaşlık görevi olarak bilmelidir. “Bir milletin %10 u Okuma bilir %90 nı bilmezse Bu ayıptır. İnsan olanın bundan utanması lazımdır”. Diyerek, herkesin bu konuya duyarlı olmasını istemişti.

Alınan bu mesaj Cumhuriyetin 100.cü yaş kutlamalarında öyle ümit ediyorum ki başarıya ulaşır. O gün geldiğinde bizde, övünç duyacağımız bu haberi sizlerle paylaşma mutluluğuna erişmiş oluruz.

Bu bağlamda Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayip Erdoğan tarafından yayınlanmış bir genelgede var.

Genelge emirde, herhangi bir nedenle eğitim- öğretim hakkından yoksun olan yada eğitimleri yarım kalmış vatandaşların için okuryazar hale getirilmesi emredilmekte, bununla ilgili olarak ta başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere STK’lar, Halk Eğitim Merkezleri, hasılı konuya duyarlı herkesin farkındalık olarak algılanan bu seferberliğe katkı sağlaması istenmektedir.

İftiharla kaydetmek gerekir ki şirin Gümüşhane’mizde bu durum ta baştan beri özenle ele alınmış olup bugün geldiğimiz noktada tam bir başarı elde edilmiştir diyebiliriz. Türkiye ortalamasının (%96.7) birkaç puan üstünde seyreden bu başarı ile kentimiz, İzmir, Denizli, Çanakkale gibi yarışı önde götüren iller arasında yer almanın gururunu yaşamaktadır.

Buna göre, Merkez ilçede %98.5 olan okur -yazarlık oranı il genelinde ise % 96.3 olarak kayıtlara geçmiştir. Yeni doğan nüfus, çok yaşlılar ve algılama gücünü yitirmiş olan yurttaşlar ayrık tutulursa bu rakamlar Cumhuriyetin 100. cü yani 2023 yılında % 100 olan bir başarıyla tescil edilmiş olacaktır diye ümit etmekteyim.

Bir eğitimci olarak bu seferberliğin 1956 yılından beri içinde olmakla beraber, 1981 yılı Cumhurbaşkanı Kenan Evren in başlattığı seferberlikte aktif görev yaparak Cumhurbaşkanı Necdet Sezer’in döneminde, “Demokrat Gümüşhane Gazetesi’ndeki köşemde “Desteklenmesi gereken bir kampanya” başlıklı makalemle ve el an Cumhurbaşkanımız olan Recep Tayip Erdoğan’ın başlattığı bu seferberliği de okuyacağınız bu makalemle desteklemenin mutluluğunu yaşamak nasip oldu.

Yurttaş olarak “cehalet denen canavarı” yenmek, Ülke’min çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmış olmasını görmek, bu övünç dolu duyguları paylaşmak hepimiz için ortak olan bir amaç değil mi? Bu duyguları yaşatma adına bir katkı sunabilmiş isek bundan da elbette mutluluk duyarız.

Yazımızın başına dönecek olursak şunu söyleyebiliriz. Ne demiştik: Bir Milletin %10 u Okuma –yazma bilir, %90 nı bilmezse bu ayıptır.!!! .

Şimdide Gümüşhane için diyoruz ki: “Bir Milletin %98.5 i Okuma –Yazma bilir, %1.5 i bilmez ise bu ayıptır” . , .

Peki ne yapmalı? Derseniz. Cevabı hazır: Valimiz Sayın Kamuran Taşbilek’in talimatları, çalışkan İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz mensupları ve Başarılı Merkez Halk Eğitim Müdürümüz Hasan Taş’ın işe omuz vermeleri yeterli olur kanısındayım..

image_print

HABERLER