Koyun Yününden Vazgeçmeyin - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

1 Ekim 2022 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Koyun Yününden Vazgeçmeyin

Son Güncelleme :

07 Eylül 2022 - 19:45

Dr. Münir Derman

Koyun tüyleri yün ismini alır. Hakiki yün dişi koyunun yünleridir. Dişi ve erkek koyun yünleri arasında fark mevcuttur. Kimse farkında değildir. Deve, keçi yünleri koyun yünü dışında kalır.

Dişi koyun yününde olan maddî ve mânevî hassalar diğer yünlerde yoktur. Deve, keçi derileri de koyun derisine benzemez…

Yünün hassaları:

Yün yanmaz, soğuğu geçirmez, yağmuru ve suyu çekmez, kolay ıslanmaz, terletmez, teri emer, ter yapmaz, ağrıları alır.

Bit, pire yüne yanaşamaz. Karınca, akrep, yılan yüne yanaşmazlar. “Yanaşamaz” değil. Dikkat… Bit, pire, akrep, yılan koyunlara saldırmazlar… Keçi, deve ve diğer hayvanlara saldırırlar, ısırırlar.

Yüne cinniler yanaşmazlar. Koyunu temessül edemezler. Keçiyi temessül ederler.

Yün elektriği ref eder. Yünden elektrik cereyanı geçmez.

Birçok mikroplar ve hastalık mikropları yünden kaçarlar. Yalnız yün lifleri içinde “güve” mevcuttur. Dışarıdan gelme değildir. Güveyi yok etmek imkânsızdır. Faaliyete geçmemesi için bir petrol mahsulü olan naftalin kokusundan faaliyet yapamazlar. Sıcak mevsimlerde faaliyete geçerler. Soğukta faaliyetleri yoktur. Keçi ve devede “güve” yoktur.

Yünden; çorap, elbise, yorgan, yatak, yastık, hah, kilim, heybe, fânila, don,  kazak, battaniye, gömlek yapılır. Bunların hepsinin hakiki yünden olması lâzımdır. Bunlar soğuğu geçirmezler, terletmezler, teri emerler, ter yapmazlar.

Yün genellikle beyazdır. Kahverengi, kızıl, siyah da olurlar. Fakat beyaz yün başta gelir. Boyama, yünün hakiki hassasını % 60 kaybettirir…

Yün çorap ayağı terletmez, yazın serin., kışın sıcak tutar. Ayağında yün çorap olanı yılan ısırmaz.

Hakiki yün yatakta ve yorgan altında yatan güneş doğmadan uyanır. Koyunların üzerine güneş doğmaz. Namaz vakti uyanırlar.

Koyun beslemek büyük mânevî bir uğurdur. Berekettir. Rızkın bollaşmasını mucip olur.

Yün çorap giyiniz. Yün eldiven kullanınız. Yün fânila ve yün gömlek giyiniz. Yün kuşak muhakkak kullanınız. Kış yaz saf yün kazak… Saf yün battaniye… Yünden başkasına iltifat etmeyiniz. Sıhhatiniz için lâzımdır. Ruhî ve mânevî tarafınız için elzemdir. Lâzım ile elzem arasındaki fark büyüktür.

Çobanlar kepenek içinde yağmurdan, doludan, kardan, soğuktan müteessir olmadıkları gibi kepenek içinde iken yıldırım isabet etmez.

Post olarak koyun postu kullanınız. Post üzerine temiz ayakla basabilirsiniz. Ancak namaz kıldığın posta abdestsiz oturma. Kimseyi de oturtma. O postu her şeyden kıskan.

(Kaynak: Dr. Münir Derman / 31.7.1988)

image_print

HABERLER