"Nisan Yağmuru" biriktirmeyi unutmayın - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

29 Mayıs 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

“Nisan Yağmuru” biriktirmeyi unutmayın

Giriş Tarihi: 08 Nisan 2024 - 20:00

Son Güncelleme: 08 Nisan 2024 - 20:26

Hem dini hem de ilmi kaynaklarca vücuda şifalı olduğu belirtilen “Nisan Yağmuru” nun toplanma günlerine giriyoruz.

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) Hadislerinde tavsiye ettiği ve İslam geleneğinde çok önemli bir şifa kaynağı olarak bilinen “Nisan Yağmurları” nın bol olduğu nisan ayı içindeyiz.

Geleneklerimize göre nisan yağmur suyunun 13 Nisan ile 12 Mayıs tarihleri arasında toplanması gerekiyor.

Nisan yağmurlarının; havanın temiz olduğu ve kirletici unsurların bulunmadığı yerlerde, temiz kaplarda toplanarak kullanılması, sağlık açısından son derece faydalıdır.

Yağmur yağarken leğen ve geniş ağızlı kaplar açık alana bırakılarak içine yağmur suyu dolması sağlanabilir. Bu kaplarda biriken sular daha sonra bidonlara aktarılarak, çeşitli şekillerde saklanır ve kullanılabilir.

İlmi kaynaklar bahar yağmurunda ozon’un çözüldüğünü, ayrıca nisan yağmurları sayesinde kış boyunca en alt seviyeye inen vücudun demir miktarının, en doğal yoldan geri kazanıldığını belirtmektedirler. İlmi ve İslami kaynaklara göre nisan yağmur suyu çeşitli hatalıklar için de şifa kaynağı olarak kullanılıyor.

Tarih boyunca milletimiz tarafından bir kültür kabul edilen nisan yağmuru suyu toplama ve kullanma geleneğinin en önemli örneklerinden birisi Mevlana Dergahı’nda Mevlevilerin, ”nisan tası” adı verilen kaplara topladıkları nisan yağmurlarını, dergahı ziyarete gelen misafirlere şifa niyetine ikram etmekteydiler.

GÜMÜŞHANELİ HANIMLAR NİSAN YAĞMURU İLE YOĞURT MAYALADILAR

Yaşlı aile bireylerinden nisan yağmuru suyu ile ilgili olarak duyduklarını uygulayan Gümüşhaneli hanımlar, geçtiğimiz yıllarda  nisan yağmuru suyu ile süt mayalayıp yoğurt yaptılar.

Nisan yağmuru suyu ile mayalanan yoğurttan da ayrıca maya yapan ve komşularına da dağıtan  Gümüşhane Merkez Oltanbey Mahallesi sakinlerinden Derya Murathan son iki yıldır her nisan döneminde aldıkları yağmur suyu ile yoğurt mayaladıklarını söyledi.

image_print

HABERLER