VALİ OKAY MEMİŞ 2200 METRELİK ZİRVEDE BRİFİNG ALDI - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

24 Nisan 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

VALİ OKAY MEMİŞ 2200 METRELİK ZİRVEDE BRİFİNG ALDI

Giriş Tarihi: 02 Ağustos 2016 - 10:14

Son Güncelleme: 03 Ekim 2016 - 10:14

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, 2 Ağustos 2016 Salı günü beraberinde Vali Yardımcısı Şenol Turan, İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Cemil Bayram, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İsrafil Aslan, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mesut Bayrak, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Engin Doğru, İl Genel Meclisi üyeleri ve İl Özel İdaresi Ar-Ge Bürosu görevlilerinden oluşan heyetle birlikte tarihî Süleymaniye Mahallesi ve bitişiğinde yapımı planlanan kayak merkezi alanında incelemelerde bulundu.

İncelemelerine ilk olarak Süleymaniye Kış Sporları Merkezi’nin yapılması planlanan alandan başlayan Vali Okay Memiş, 2 bin 200 metre rakımlı zirvede yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Daha sonra 3. derece doğal ve kentsel sit alanı olan tarihî Süleymaniye Mahallesi’ne geçen Vali Memiş, burada da Sultan Süleyman Han Camii içerisinde devam eden çalışmaları inceledikten sonra beraberindeki heyetle durum değerlendirmesi yaptı.

Bugüne kadar hem Süleymaniye Mahallesi hem de kayak merkeziyle ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi alıp, rapor ve haritalar üzerinden fikir alışverişinde bulunan Vali Okay Memiş, bugüne kadar yapılan tüm çalışmalar için emeği geçen herkese teşekkür ederek, çalışmaların son durumuyla ilgili bir rapor hazırlanması ve yol haritası belirlenmesi talimatı verdi.

Süleymaniye Kayak Merkeziyle ilgili altyapıya yönelik daha önce yapılmış çalışmalar olduğunu, burayla ilgilenen bir ekibin olduğunu ve bilgi dağarcığının bulunduğunu kaydeden Vali Memiş; “Kayak merkeziyle ilgili olarak yol haritasını çıkaracağız. Önümüzü göreceğiz. Önceden yapılmış güzel çalışmalar var. Bölge çok iyi. Süleymaniye’ye kadar olan altyapıyı nerdeyse tamamladık. Herkesin burada emeği var. Emeği geçen önceki Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, İl Genel Meclisi üyelerimize ve Özel İdare çalışanlarına teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bu çalışmaların artık daha da ileriye götürülmesi gerektiğini vurgulayan Vali Okay Memiş; “Artık bu işin meyvesini yiyebilecek aşamaya geçmemiz lazım. Bu planlamaları yaptıktan sonra Milletvekillerimizle paylaşıp ilgili Bakanlıklarla görüşeceğiz. Yaklaşık 50 milyon liralık bir yatırımla, nerdeyse il merkezinden zirveye kadar teleferikle çıkmak mümkün. Bu çok büyük bir rakam değil. İlimizde yapımı devam eden büyük göletlerden sadece bir tanesinin bile maliyeti bu kadar. Bunu Özel İdare imkânlarıyla değil de merkezi idare imkânlarıyla yapacağız.” diye konuştu.

Süleymaniye Mahallesi’nde, Özel İdare ve Belediye Başkanlığı tarafından yürütülen restorasyon çalışmaları olduğunu, yol gibi altyapı çalışmalarının da sona yaklaştığını kaydeden Vali memiş; “Burada çok büyük bir emek var. Artık sona gelmişiz. Gelecek olan 2 milyon lira daha bir paramız var. Onu da hemen ihale ederek mahallenin içerisindeki altyapıda kullanacağız. Buranın altyapısını yollar itibariyle bu yıl tamamlayacağız. Önümüzdeki yıla hiçbir şey bırakmayalım.” şeklinde konuştu.

Her iki proje için de hukuksal olarak nerede olunduğuyla ilgili bir çalışma yapılmasını da isteyen Vali Okay Memiş; bu çalışmanın ardından tıkanıklıkları gidermenin kendilerinin görevi olduğunu belirterek, “Nerede eksiğimiz var, nerede tıkandık onu bilelim ki, oraları aşalım. Bu bizim görevimiz. Bürokratlar olarak başta benim sorumluluğumda olan bir iş. Bunu birlikte aşacağız. Tıkanan yolların anjiyosunu yapacağız. Tespitlerimizi siyasetçilerimize ileteceğiz.” ifadelerini kullandı.

(Kaynak: Gümüşhane Valiliği İnternet Sitesi)

image_print

HABERLER