GÜMÜŞSU İçin Başkan Çimen'den Cesur İmza - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

22 Haziran 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

GÜMÜŞSU İçin Başkan Çimen’den Cesur İmza

Giriş Tarihi: 19 Ağustos 2016 - 12:05

Son Güncelleme: 03 Ekim 2016 - 12:07

Gümüşhane Belediyesi; Halk Bankası ile imzalanan sözleşme ile, çeşitli problemleri nedeniyle uzun süredir atıl durumda bekleyen Gümüşhane’nin merkez Tekke köyündeki GÜMÜŞSU FABRİKASI’nı satın aldı.

Gümüşhane Belediyesi;  Halk Bankası ile imzalanan sözleşme ile, çeşitli problemleri nedeniyle uzun süredir atıl durumda bekleyen Gümüşhane’nin merkez Tekke köyündeki GÜMÜŞSU FABRİKASI’nı satın aldı.

Belediye Başkanı Ercan Çimen; Trabzon Halkbank Bölge Müdürü İsmail Rüştü Atik ve Halkbank Gümüşhane Şube Müdürü Sefa Erden’le 18 Ağustos 2016 Perşembe günü Gümüşhane Belediyesi’nde sözleşmeyi imzaladı.

Başkan Çimen, GÜMÜŞSU fabrikasının Gümüşhane’nin geçmişine damga vuran en önemli atılımlarından biri olduğunu belirterek, “Bu fabrika ile özellikle geçmişte mağdur olanlar, mağdur edilenler vardı. GÜMÜŞSU fabrikası Gümüşhane’nin sırtında olan bir kamburdu. Bu fabrikayı kaldığı yerden tekrar canlandırmak ve Halk Bankası desteğiyle Gümüşhane bünyesine almak için çalışmalarımız başlatıldı. Çalışmalarda sona geldi. Bankamızın üst kurullarından fabrikanın belediyemize satışı onaylandı. Bu satış neticesiyle hem Halk Bankası böyle bir kamburdan kurtuluyor hem atıl durumda duran böyle bir arazi ve fabrika binası belediyemizin bünyesine geçiyor” dedi.

Fabrikanın muhammen bedelinin 3 milyon 970 bin lira olduğunu kaydeden Başkan Çimen, “Tabi bu ihale fiyatının altına inilemiyordu. Fakat kamu kurullarına satılacağı hususunu biz yani belediye tarafından alacağını bankanın genel müdürlüğüne bildirince bankanın genel müdürü de elinde bulunan indirim imkanını kullanarak 3 milyon 250 bin karşılığında burayı belediyemize 10 yıllık bir kredi karşılığıyla teslimini yapacak” diye konuştu.

Trabzon Halkbank Bölge Müdürü İsmail Rüştü Atik, GÜMÜŞSU Fabrikası ve arazisinin atıl kalmasının Gümüşhane için hem sosyal hem de ekonomik bir problem olduğunu,  bugüne kadar kangren olmuş bir sorunun belediye üzerinden halledilmesi hem banka hem de belediye için önem arz ettiğini söyledi.

Bölge Müdürü Atik, Gümüşhane Belediyesi ile Halk bankası arasında iki yıldır çok enteraktif çalışma sürdürdüklerini, belediye ile ilk dilimde 10 milyon liralık bir kredi çalışması yaptıklarını belirterek, “Bu beş yıl vadeli bir krediydi. Krediyi belediyenin projeleri ve çalışmaları için sağladık. Ancak son çalışmamızda 25 milyon liralık bir kredi tahsis ettik. Bu 10 yıllık bir sürece yansıyor. Gümüşhane gerçeğinde ve Türkiye genelinde düşünüldüğünde saplanan bu kredi üst seviyededir. Biz, Gümüşhane’ye yapılacak olan yatırımların finans ayağını oluşturduğumuz için bu desteği verdiğimiz için de ayrı bir gurur duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Halkbank Gümüşhane Şube Müdürü Erden de, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ile imzalanan protokolle birlikte, fabrikanın kendine ait yaklaşık 22 bin metrekare arsa üzerinde 4 bin 200 metre kara kapalı alanla birlikte Gümüşhane Belediyesi’ne devredildiğini kaydetti.

(Kaynak: Gümüşhane Belediyesi Basın Müdürlüğü)

image_print

HABERLER