GÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

GÜMÜŞHANE, KIZIL GEYİKLERİN YENİ VATANI OLDU

GÜMÜŞHANE, KIZIL GEYİKLERİN YENİ VATANI OLDU
248 views
22 Ekim 2018 - 22:50

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2013 ve 2017 yılında Gümüşhane’ye bırakılan 27 adet kızıl geyiğin doğaya uyum sağlamasının ardından 4 kızıl geyik daha doğaya bırakıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Gümüşhane Şube Müdürü İlbeyi Aydın konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bakanlığımızın Bursa İli Nilüfer ilçesinde Uludağ Üniversitesi Yerleşkesinde bulunan Kızıl Geyik Üretme İstasyonu’ndan nakledilen geyikler geçmişte bu bölgede yaşayan kızıl geyikler olup; projeyle kızıl geyiklerin varlıklarını devam ettirmesi, bölgede yaşayıp çoğalması, biyolojik ve tabii çeşitliliğin korunmasının sağlanması amaçlanmıştır. 2013 yılında 13+7 olarak toplam 20 adet, 2017 yılında 7 adet yerleştirilen kızıl geyiklere ek olarak 18.10.2018 tarihinde 4 tane (3 dişi+1 erkek) daha kızıl geyik Gümüşhane’ye yerleştirilmiştir. 2018 yılında 9 tane daha kızıl geyik getirilecek olup toplamda 13 adet kızıl geyik doğaya yerleştirmiş olacağız. Daha önceki yıllarda bırakılan geyiklerin fotokapanlarla takibi sonucu elde edilen görüntülerde, doğaya uyum sağladıkları ve yavruladıkları gözlenmiş olup bundan sonraki aşamada geyiklerin doğadaki hareketlerinin söz konusu cihaz sayesinde izleneceğini ifade ederek, Kızıl Geyiklerin yakalanıp Gümüşhane’ye gönderilmesinde katkısı olan Doğa Koruma ve Milli Parklar Bursa Bölge Müdürümüze, İl Müdürlüğümüze ve tüm Müdürlüğümüz çalışanlarına, emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Türkiye’nin en büyük kara memelisinden biri olan Kızıl Geyiklerin, Türkiye’de aşırı avlanma sonucu sayıları giderek azalalıyor. Sayıları azalan Kızıl Geyiklerin belirli bölgelerde oluşturulan üretme sahalarında çoğalmaları sağlanıtor. Çoğalan Kızıl Geyikler, “soy karışımı” için Türkiye’nin belli bölgelerine gönderiliyor.

(Kaynak: Gümüşhane DKMP Şube Müdürlüğü – 22.10.2018)

 

image_print
KÖŞE YAZARLARI

Copyright 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.